Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
General Data |
|
|---|---|
| Connection | 3/4 BSP |
| Flow factor / flow coefficient | 14 |
| IP class | IP65 |
Material Data |
|
| Material body | Aluminium |
| Material of seals | NBR |
Temperature Data |
|
| Temperature of media from | -20 °C |
| Temperature of media to | 85 °C |
Additional Data |
|
|---|---|
| Pressure max | 10 bar |
| Weight | 0.7 kg |
| Power consumption | 6 W |
| Throughput | 25 mm |
| Voltage AC | 230 V |
| Temperature operational min | -20 °C |
| Temperature operational max | 85 °C |
| Material coil | Epoxy |
| Differential air pressure max | 8.5 bar |
| Differential pressure min | 0.35 bar |
| Flow max | 233 l/min |
| Function 1 | 2/2 |
| Function 2 | Normally Closed |
| Material plunger | Stainless steel |
| Material short-circuit ring | Copper |
| Material spring | Stainless steel |
| Material membrane | TPE |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Connection | Flow factor / flow coefficient | Weight | Power consumption | Throughput | Differential air pressure max | Differential pressure min | Flow max | Material membrane | Differential pressure max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 3/4" 230VAC Thread
Art:
SCG353A043
Copied
|
3/4 BSP
|
14
|
0.7 kg
|
6 W
|
25 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
233 l/min
|
TPE
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 1" 230VAC Thread
Art:
SCG353A044
Copied
|
G1
|
17
|
0.65 kg
|
6 W
|
25 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
283 l/min
|
TPE
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 1.1/2" 230VAC Thread
Art:
SCG353A047
Copied
|
1 1/2 BSP
|
44
|
1.4 kg
|
10.5 W
|
50 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
733 l/min
|
Neoprene
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 3/4" 230/50 quick con
Art:
SCG353052
Copied
|
3/4 BSP, Compression fittings
|
14
|
0.85 kg
|
6 W
|
25 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
233 l/min
|
TPE
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 1" 230/50 quick con
Art:
SCG353053
Copied
|
G1, Compression fittings
|
14
|
0.7 kg
|
6 W
|
25 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
233 l/min
|
TPE
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 2" 230/50 thread
Art:
SCG353050
Copied
|
G2
|
77
|
2.9 kg
|
10.5 W
|
66 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
1290 l/min
|
Neoprene
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 2.1/2" 230/50 thread
Art:
SCG353051
Copied
|
2 1/2 BSP
|
92
|
2.6 kg
|
10.5 W
|
66 mm
|
8.5 bar
|
0.35 bar
|
1540 l/min
|
Neoprene
|
|
|
||
|
Solenoid pulse valve 2/2 NC 3" 230/50 thread
Art:
SCG353060
Copied
|
G3
|
170
|
4.1 kg
|
10.5 W
|
76 mm
|
6 bar
|
1 bar
|
2833 l/min
|
Neoprene
|
6 bar
|
|
Select a variant in the list