Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
General Data |
|
|---|---|
| Connection | 1/2 BSP |
| Flow factor / flow coefficient | 3,3 |
| IP class | IP65 |
Material Data |
|
| Material body | Brass |
| Material of seals | PTFE |
| Material seat | Brass |
Temperature Data |
|
| Temperature of media from | -196 °C |
| Temperature of media to | 90 °C |
Additional Data |
|
|---|---|
| Close delay | 75 ms |
| Weight | 1.1 kg |
| Power consumption | 16.7 W |
| Throughput | 16 mm |
| Type of valve | Solenoid valve |
| Response time off | 100 ms |
| Voltage AC | 230 V |
| Temperature operational min | -20 °C |
| Temperature operational max | 50 °C |
| Differential air pressure max | 9 bar |
| Differential pressure max | 9 bar |
| Differential pressure min | 0 bar |
| Flow max | 55 l/min |
| Function 1 | 2/2 |
| Function 2 | Normally Closed |
| Material flask | Brass |
| Material piston ring | PTFE flask filled |
| Material plunger | Stainless steel |
| Material short-circuit ring | Copper |
| Material piston rod seal | PTFE |
| Material spring | Stainless steel |
| Mounting | Upright, Vertical |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Connection | Flow factor / flow coefficient | Weight | Throughput | Flow max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
VALVE 2/2 NC 1/2" 230VAC
Art:
SCE222E002LT
Copied
|
1/2 BSP
|
3,3
|
1.1 kg
|
16 mm
|
55 l/min
|
|
||
|
Solenoid valve 2/2 NC 3/4" 230VAC
Art:
SCE222F003LT
Copied
|
3/4 BSP
|
5,1
|
1.2 kg
|
19 mm
|
85 l/min
|
|
Select a variant in the list