AVENTICS
Aventics Directional Valve - Series 840 - 4/2 - Solenoid/Spring Diaphragm Poppet Valve. Available in 24vDC, 24vAC, 110vAC and 220/230vAC.
| IP class | IP65 |
|---|---|
| Material of seals | NBR |
| Nominal flow | 200 l/min |
| Oil content max | 1 mg/m³ |
| Operating pressure max | 10 bar |
| Operating pressure min | 15 bar |
| Particle size max | 50 µm |
| Power consumption | 16 W |
|---|---|
| Response time off | 12 ms |
| Temperature operational max | 50 °C |
| Temperature operational min | -15 °C |
| Weight | 0.096 kg |
| Voltage dc | 12 V |
Aventics Directional Valve - Series 840 - 4/2 - Solenoid/Spring Diaphragm Poppet Valve. Available in 24vDC, 24vAC, 110vAC and 220/230vAC.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Power consumption | Weight | Voltage AC | Voltage dc | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
840, 4/2, 200 l/min, dirrectional valve
Art:
840-5728400410
Copied
|
16 W
|
0.096 kg
|
|
12 V
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728400620
Copied
|
16 W
|
0.097 kg
|
|
24 V
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728405420
Copied
|
|
0.095 kg
|
24 V
|
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728400420
Copied
|
16 W
|
0.097 kg
|
|
24 V
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728405470
Copied
|
|
0.096 kg
|
110 V
|
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728405480
Copied
|
|
0.095 kg
|
230 V
|
|
|
||
840, 4/2, 200 l/min, directional valve
Art:
840-5728405680
Copied
|
|
0.095 kg
|
230 V
|
|
|
Select a variant in the list