TAKEX
The GN/DN series is a series of miniature photoelectric sensors with long distances. Modern technology has allowed for the successful manufacture of a range of low-price photoelectric sensors offering high technical performance. The compact housings, together with long distances, make this series appropriate for most applications.
| Approvals | CE |
|---|---|
| Distance min | 0 mm |
| Electrical connection | Embedded 2m cable |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP67 |
| Light type | Red LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Output | PNP |
| Photocell technology | Transmitter / receiver |
| Power consumption max | 0.022 A |
|---|---|
| Reaction time | 0.5 ms |
| Sensing distance | 10000 mm |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage dc max | 24 V |
| Voltage dc min | 12 V |
The GN/DN series is a series of miniature photoelectric sensors with long distances. Modern technology has allowed for the successful manufacture of a range of low-price photoelectric sensors offering high technical performance. The compact housings, together with long distances, make this series appropriate for most applications.
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance min | Electrical connection | Photocell technology | Power consumption max | Sensing distance | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
PHOTOSENSOR MINI G T/BEAM PNP
Art:
GNT10CR-PNP
Copied
|
0 mm
|
Embedded 2m cable
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
10000 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR MINI G T/BEAM PNP
Art:
GNT10CR-PNP-J
Copied
|
0 mm
|
M8 4-pole connector
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
10000 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR MINI G P/RETRO PNP
Art:
GNM2CR-PNP
Copied
|
30 mm
|
Embedded 2m cable
|
Polorised retro reflective
|
0.022 A
|
1300 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR MINI G P/RETRO PNP
Art:
GNM2CR-PNP-J
Copied
|
30 mm
|
M8 4-pole connector
|
Polorised retro reflective
|
0.022 A
|
1300 mm
|
|
||
|
Photosensor diffuse 0,4m cable
Art:
GNR40CR-PNP
Copied
|
0 mm
|
Embedded 2m cable
|
Diffuse proximity
|
0.025 A
|
400 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR MINI G DIFFUSE PNP
Art:
GNR40CR-PNP-J
Copied
|
0 mm
|
M8 4-pole connector
|
Diffuse proximity
|
0.025 A
|
400 mm
|
|
Select a variant in the list