TAKEX
Simple operation with the Teach In function. Setting may take place with both stationary objects and objects in motion. The F70 also has an LCD display showing information on reflection level, operation mode and light/dark on and time function. The hysteresis can also be adjusted manually. Interference protection for 2 units. Alarm output for uncertain signal level. External Teach In from e.g. PLC.
| Approvals | CE |
|---|---|
| Electrical connection | Embedded 2m cable |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP40 |
| Light type | Red LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Output | PNP |
| Output current max | 0.1 A |
| Photocell technology | Fiber amblified |
|---|---|
| Power consumption max | 0.05 A |
| Reaction time | 0.5 ms |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage dc max | 24 V |
| Voltage dc min | 12 V |
Simple operation with the Teach In function. Setting may take place with both stationary objects and objects in motion. The F70 also has an LCD display showing information on reflection level, operation mode and light/dark on and time function. The hysteresis can also be adjusted manually. Interference protection for 2 units. Alarm output for uncertain signal level. External Teach In from e.g. PLC.
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Light type | Photocell technology | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|
|
FIBRE OPTIC AMPLIFIER RED PNP
Art:
F70R-PNP
Copied
|
Red LED
|
Fiber amblified
|
|
||
|
FIBRE OPTIC AMPLIFIER BLUE PNP
Art:
F70B-PNP
Copied
|
Red LED
|
Fiber amblified
|
|
||
|
Fiber optic sensor green LED LCD displ.
Art:
F70G-PNP
Copied
|
Green LED
|
Background suppression
|
|
||
|
FIBRE OPTIC AMP WHITE PNP
Art:
F70W-PNP
Copied
|
Red LED
|
Fiber amblified
|
|
Select a variant in the list