Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
| Cable connection | Screw |
|---|---|
| Cable diameter max | 6.6 mm |
| Cable diameter min | 3.3 mm |
| Coding | A |
| Connection | M12 |
| Contact embodiment | Straight male |
| Cross section max | 0.75 mm² |
| Current max | 4 A |
| IP class | IP67 |
| LED indicator | No |
| Manufacturer part no. | 1200710038 |
| Material contacts | Silver-plated copper |
|---|---|
| Material of body | Plastic |
| Number of poles | 4 |
| Shielded | No |
| Temperature operational max | 90 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Weight | 22.4 g |
| Voltage ac max | 250 V |
| Voltage dc max | 300 V |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Cable diameter max | Cable diameter min | Contact embodiment | Current max | LED indicator | Manufacturer part no. | Material of connection | Number of poles | Weight | Voltage ac max | Voltage dc max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Field attachable M12-M-ST-4p-PG7
Art:
8A4006315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Straight male
|
4 A
|
No
|
1200710038
|
|
4
|
22.4 g
|
250 V
|
300 V
|
|
||
M12 FIELD ATTACHABLE 4P MALE ST PG9
Art:
8A4006325
Copied
|
8.1 mm
|
4.1 mm
|
Straight male
|
4 A
|
No
|
1200710039
|
Brass
|
4
|
|
250 V
|
300 V
|
|
||
|
MICRO WIREABLE 4PIN MALE 90DEG PG7
Art:
8A4007315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Angled male
|
4 A
|
No
|
1200710040
|
Brass
|
4
|
25.4 g
|
250 V
|
300 V
|
|
||
M12 MICRO CHANGE WIREABLE MALE 5P PG7
Art:
8A5006315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Straight male
|
4 A
|
No
|
1200710045
|
Brass
|
5
|
25.4 g
|
30 V
|
36 V
|
|
||
Field attachable M12-M-ST-5p-PG9
Art:
8A5006325
Copied
|
8.1 mm
|
4.1 mm
|
Straight male
|
4 A
|
No
|
1200710047
|
Brass
|
5
|
29 g
|
30 V
|
36 V
|
|
||
|
M12 field attachable 5pin male 90º PG7
Art:
8A5007315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Angled male
|
|
|
1200710049
|
Brass
|
5
|
24.3 g
|
30 V
|
36 V
|
|
Select a variant in the list