General Data |
|
|---|---|
| Connection | 1/2 BSP |
Material Data |
|
| Material body | Bronze |
| Material of seals | PTFE |
Temperature Data |
|
| Temperature of media from | -10 °C |
| Temperature of media to | 184 °C |
Additional Data |
|
|---|---|
| Viscosity max | 600 cSt |
| Approvals | SIL2 |
| Weight | 1.6 kg |
| Throughput | 15 mm |
| Type of valve | Seat valve |
| Material packing | Brass |
| Pilot pressure max | 10 bar |
| Temperature operational min | -10 °C |
| Temperature operational max | 60 °C |
| Connection air | 1/8 BSP |
| Differential air pressure max | 16 bar |
| Differential pressure min | 0 bar |
| Differential oil pressure max | 16 bar |
| Differential water pressure max | 16 bar |
| Differential steam pressure max | 10 bar |
| Function 1 | 3/2 |
| Function 2 | Normally Closed |
| Material controls | Fiberglass reinforced polyamide |
| Material piston rod | Stainless steel |
| Material scraping seal | FPM |
| Material box stuffing | PTFE flask filled |
| Material piston rod seal | Stainless steel |
| Material piston seal | PTFE |
| Pilot pressure min | 3 bar |
A hydrostatic level probe measures liquid level indirectly, by sensing pressure at a known depth. When the application is suitable and the installation is done properly, hydrostatic level probes offer several clear benefits.
OEM Automatics water and wastewater application specialists have gathered all our solutions in one place. Our products are used in everything from small municipal water works to larger regional plants.
Whether you’re pumping water, chocolate, oil or peanut butter knowing the product’s viscosity is essential to selecting the right pump. Find out more about viscosity and which pump may be suitable for your application!
Whether you're looking to upgrade your current solution or secure a more robust float switch for your next project, Taurus delivers performance you can count on.
When choosing between a pressure switch and a pressure sensor, the key lies in understanding your application. Our Pressure Monitoring experts breaks down the two devices for you.
Pumps are now officially part of our product offering! As we build our pump portfolio, we’re proud to announce that we are an official distributor of SAMOA Industrial, a well-established name in the fluid handling industry.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Connection | Weight | Throughput | Connection air | Differential air pressure max | Differential oil pressure max | Differential water pressure max | Function 2 | Pilot pressure min | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Angle seat valve 1/2" NC 3/2
Art:
E390B002
Copied
|
1/2 BSP
|
1.6 kg
|
15 mm
|
1/8 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally Closed
|
3 bar
|
|
||
|
Angle seat valve 3/4" NC 3/2
Art:
E390B005
Copied
|
3/4 BSP
|
1.9 kg
|
20 mm
|
1/8 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally Closed
|
5 bar
|
|
||
|
Angle seat valve 1" NC 3/2
Art:
E390B010
Copied
|
G1
|
2.6 kg
|
25 mm
|
1/8 BSP
|
10 bar
|
10 bar
|
10 bar
|
Normally Closed
|
5 bar
|
|
||
|
Angle seat valve 1" NC 3/2
Art:
E390B011
Copied
|
G1
|
3.2 kg
|
25 mm
|
1/4 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally Closed
|
5 bar
|
|
||
|
Angle seat valve 1/2" NO 3/2
Art:
E390B026
Copied
|
1/2 BSP
|
1.6 kg
|
15 mm
|
1/8 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally open
|
|
|
||
|
Angle seat valve 3/4" NO 3/2
Art:
E390B027
Copied
|
3/4 BSP
|
1.9 kg
|
20 mm
|
1/8 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally open
|
|
|
||
|
Angle seat valve 1" NO 3/2
Art:
E390B028
Copied
|
G1
|
2.6 kg
|
25 mm
|
1/8 BSP
|
16 bar
|
16 bar
|
16 bar
|
Normally open
|
|
|
Select a variant in the list