Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
| Additional information | Probe is permanently connected to the device, 1m Teflon cable and Teflon handle. |
|---|---|
| Battery life | 200 h |
| Dimensions | 106 x 67 x 30 mm |
| Display | 3½ digit, 13mm high LCD |
| Housing material | ABS plastic |
| Measuring Application | Temperature |
| Measuring Range: Temperature | -199.9 ... 199.9°C |
| Operating temperature | -30 ... 45°C |
|---|---|
| Power | 9 V Battery |
| Resolution | 0.1°C |
| Storage temperature | -30 ... 70°C |
| Type | Thermometer |
| Weight | 190 g |