SENSECA
These level switches, with their reduced dimensions and simplicity of installation, constitute a reliable solution for the control of liquids in all applications where it is necessary to mount a lateral type. Suitable for use with process temperatures up to 120 ° C
| Current | 3A |
|---|---|
| Electrical connection | PG9 cable gland |
| Function | Changeover (SPDT) |
| Hysteresis max | 24 mm |
| IP class | IP65 |
| Manufacturer part no. | L1.B77.7.C.25.G.O.W.I33 |
| Material of body | Glass fiber reinforced plastic (PBT) |
| Material of float | SPANSIL |
| Material of seals | PTFE |
| Material of wetted parts | Stainless steel |
| Mounting | Horizontal |
|---|---|
| Number of microswitches | 1 Â |
| Pressure max | 10 bar |
| Process connection | G1 |
| Rod type | Angled |
| Specific gravity | 0.4 |
| Temperature operational max | 120 °C |
| Voltage | 250Vac/48Vdc |
These level switches, with their reduced dimensions and simplicity of installation, constitute a reliable solution for the control of liquids in all applications where it is necessary to mount a lateral type. Suitable for use with process temperatures up to 120 ° C
In this article, our application experts explain why hydrostatic level probes appear to lie, the most common failures, and how OEM, working with Aplisens, can help engineers prevent them.
A hydrostatic level probe measures liquid level indirectly, by sensing pressure at a known depth. When the application is suitable and the installation is done properly, hydrostatic level probes offer several clear benefits.
OEM Automatics water and wastewater application specialists have gathered all our solutions in one place. Our products are used in everything from small municipal water works to larger regional plants.
Whether you’re pumping water, chocolate, oil or peanut butter knowing the product’s viscosity is essential to selecting the right pump. Find out more about viscosity and which pump may be suitable for your application!
Whether you're looking to upgrade your current solution or secure a more robust float switch for your next project, Taurus delivers performance you can count on.
When choosing between a pressure switch and a pressure sensor, the key lies in understanding your application. Our Pressure Monitoring experts breaks down the two devices for you.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Manufacturer part no. | Number of microswitches | Rod type | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Adj. length, Elbow rod, Brass/SS/ABS, 1xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.6735
Copied
|
L1.B77.7.C.25.G.O.W.I33
|
1
|
Angled
|
|
||
|
Adj. length, Straight rod, Brass/SS/ABS, 1xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.5442
Copied
|
L1.B77.7.D.25.G.O.W.I33
|
1
|
Straight
|
|
||
|
Adj. length, Elbow rod, Brass/SS/ABS, 2xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.5595
Copied
|
L2.B77.7.C.25.G.O.W.I33
|
2
|
Angled
|
|
||
|
Adj. length, Straight rod, Brass/SS/ABS, 2xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.5345
Copied
|
L2.B77.7.D.25.G.O.W.I33
|
2
|
Straight
|
|
||
|
Adj. length, Elbow rod, SS/ABS, 1xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.7910
Copied
|
L1.B77.7.C.25.G.S.W.I33
|
1
|
Angled
|
|
||
|
Adj. length, Straight rod, SS/ASB, 1xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.6765
Copied
|
L1.B77.7.D.25.G.S.W.I33
|
1
|
Straight
|
|
||
|
Adj. length, Elbow rod, SS/ABS, 2xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.5191
Copied
|
L2.B77.7.C.25.G.S.W.I33
|
2
|
Angled
|
|
||
|
Adj. length, Straight rod, SS/ABS, 2xCO, Max 10 bar
Art:
00.0002.5392
Copied
|
L2.B77.7.D.25.G.S.W.I33
|
2
|
Straight
|
|
Select a variant in the list