DATASENSING
The photoelectric light grids of the AS1 series are crossed-beam area sensors able to detect all objects, with even 0.2mm thickness, inside a 100mm height, over operating distances reaching 3m between emitter and receiver. The AS1 area sensors represent the ideal solution for the detection of very small objects, even when passing in different positions inside the controlled height and width. Versions with trimmer adjustment and optic synchronism between emitter and receiver unit are available.
Â
Features & Benefits:
·Crossed beams
·Trimmer version available
·Optical synchronism: to speed up the connection and alignment procedures
·3m operating range
Â
Applications:
·Automatic machines
·Packaging lines
·Transportation lines
·Wood working machines
·Glass working machines
·Ceramics working machines
·Automatic warehouses
Â
| Approvals | CE, cULus |
|---|---|
| Detection height | 100 mm |
| Dimension (mm) | 22 mm x 43,2 mm x 150,1 mm |
| Distance max | 2100 mm |
| Distance min | 300 mm |
| Electrical connection | M12 5-pole connector, M12 4-pin connector |
| IP class | IP65 |
| LED indicator | Yes |
| Lens material | PMMA |
| Light type | IR LED |
| Material of body | Aluminium |
| Output | PNP |
| Output current max | 0.1 A |
|---|---|
| Photocell technology | Curtain photocell |
| Power consumption max | 0.19 A |
| Reaction time | 2.75 ms |
| Storage temperature max | 70 °C |
| Storage temperature min | -25 °C |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Temperature operational max | 50 °C |
| Temperature operational min | 0 °C |
| Weight | 300 g |
The photoelectric light grids of the AS1 series are crossed-beam area sensors able to detect all objects, with even 0.2mm thickness, inside a 100mm height, over operating distances reaching 3m between emitter and receiver. The AS1 area sensors represent the ideal solution for the detection of very small objects, even when passing in different positions inside the controlled height and width. Versions with trimmer adjustment and optic synchronism between emitter and receiver unit are available.
Â
Features & Benefits:
·Crossed beams
·Trimmer version available
·Optical synchronism: to speed up the connection and alignment procedures
·3m operating range
Â
Applications:
·Automatic machines
·Packaging lines
·Transportation lines
·Wood working machines
·Glass working machines
·Ceramics working machines
·Automatic warehouses
Â
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance max | Distance min | Reaction time | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
958101000 Array Sensor Long Distance High Res 100mm
Art:
AS1-LD-HR-010-J
Copied
|
2100 mm
|
300 mm
|
2.75 ms
|
|
||
958101040 Array Sensor Long Distance High Res 100mm Trimmer
Art:
AS1-LD-HR-010-P
Copied
|
2100 mm
|
300 mm
|
2.75 ms
|
|
||
958101010 Array Sensor Long Distance Standard Res 100mm
Art:
AS1-LD-SR-010-J
Copied
|
2100 mm
|
300 mm
|
1.75 ms
|
|
||
958101050 Array Sensor Long Distance Standard Res 100mm Trim
Art:
AS1-LD-SR-010-P
Copied
|
2100 mm
|
300 mm
|
1.75 ms
|
|
||
958101030 Array Sensor Long Distance High Res 100mm
Art:
AS1-HD-SR-010-J
Copied
|
3000 mm
|
800 mm
|
1.75 ms
|
|
||
958101020 Array Sensor Long Distance Standard Res 100mm
Art:
AS1-HD-HR-010-J
Copied
|
3000 mm
|
800 mm
|
2.75 ms
|
|
Select a variant in the list