DUELCO
The DuelcoSC safety controller (DSC) is a modular programmable safety controller designed to monitor multiple safety devices inluding E-Stop devices, safety switches and light curtains.
| Contact current max | 400mA |
|---|---|
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Signal Output | 2 |
| EDM Input | 2 |
| IP class housing | IP20 |
| PL | e |
| Safety category | 4 |
| SIL | 3 |
| Supply voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -10 °C |
| Test output | 4 |
| Tolerance | ± 20% |
| Width | 22.5 mm |
The DuelcoSC safety controller (DSC) is a modular programmable safety controller designed to monitor multiple safety devices inluding E-Stop devices, safety switches and light curtains.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Contact current max | Digital Inputs | Digital Signal Output | EDM Input | Safety outputs NO | Test output | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
DSC-M1 Main unit 8 Inputs 2 OSSD pairs
Art:
1103400
Copied
|
400mA
|
8
|
2
|
2
|
|
4
|
|
||
|
DSC-MI8O2 I/O 8 Inputs 2 OSSD O/P Expansion Module 24Vdc
Art:
1103410
Copied
|
400mA
|
8
|
2
|
2
|
|
4
|
|
||
|
DSC-MI8 8 Inputs Expansion Module 24Vdc
Art:
1103420
Copied
|
|
8
|
|
|
|
4
|
|
||
|
DSC-MI16 16 Inputs Expansion Module 24Vdc
Art:
1103421
Copied
|
|
16
|
|
|
|
4
|
|
||
|
DSC-MI12T8 12 Input, 8 Test Outputs Expansion Module 24Vdc
Art:
1103422
Copied
|
|
12
|
|
|
|
8
|
|
||
|
DSC-MO2 2 OSSD Pairs Expansion Module 24Vdc
Art:
1103430
Copied
|
400mA
|
|
2
|
2
|
|
|
|
||
|
DSC-MO4 4 OSSD Pairs Expansion Module 24Vdc
Art:
1103431
Copied
|
400mA
|
|
4
|
4
|
|
|
|
||
|
DSC-MR2 2 Safety Relay Expansion Module 24Vdc
Art:
1103440
Copied
|
6A 250V AC
|
|
1
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MR4 4 Safety Relay Expansion Module 24Vdc
Art:
1103441
Copied
|
6A 250V AC
|
|
2
|
|
4
|
|
|
||
|
DSC-MBP PROFIBUS DP interface
Art:
1103450
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBD DeviceNet Interface
Art:
1103451
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBC CANopen Interface
Art:
1103452
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBEC EtherCAT Interface
Art:
1103453
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBEI Ethernet IP Interface
Art:
1103454
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBEP PROFINET Interface
Art:
1103455
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MBU USB Interface
Art:
1103456
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
DSC-MCT2 Bus Transfer Unit
Art:
1103457
Copied
|
|
|
|
|
|
|
|
Select a variant in the list