DUELCO
One of the most common relays in our safety relay range. Suitable for most applications including switches, light curtains and non contact switches. Transistor output for PLC monitoring.
Â
| Approvals | CE |
|---|---|
| IP class connection | IP20 |
| IP class housing | IP40 |
| Mechanical life expectancy | > 10 million |
| PL | e (EN ISO 13849-1) |
| Reset type | Automatic/manual, Manual monitored |
| Safety category | 4 |
| Safety outputs NO | 3 |
| Signal output NC | 1 |
|---|---|
| Supply voltage | 24V DC |
| Temperature operational max | 60 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Tolerance | ±10% |
| Width | 22.5 mm |
One of the most common relays in our safety relay range. Suitable for most applications including switches, light curtains and non contact switches. Transistor output for PLC monitoring.
Â
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | PL | Reset type | Supply voltage | Width | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
NST2004F Cat.4 Emergency Stop Relay 24Vdc
Art:
42010204
Copied
|
e (EN ISO 13849-1)
|
Automatic/manual, Manual monitored
|
24V DC
|
22.5 mm
|
|
||
|
NST2004D Cat.4 Emergency Stop Relay NST-2004F 8-36Vdc
Art:
42011204
Copied
|
e
|
|
24V DC
|
|
|
||
|
NST2004F Cat.4 Emergency Stop Relay 24Vdc
Art:
42012301
Copied
|
e (EN ISO 13849-1)
|
Automatic/manual, Manual monitored
|
230V AC
|
22.5 mm
|
|
||
|
NST2004F Cat.4 Emergency Stop Relay NST-2004F 8-36Vdc
Art:
42010205
Copied
|
e (EN ISO 13849-1)
|
Automatic/manual, Manual monitored
|
8-36V DC
|
22.5 mm
|
|
Select a variant in the list