| Approvals | CE |
|---|---|
| In compliance with | EMC, LVD, MD |
| IP class | IP67 |
| Material of body | PBT, PMMA |
| Output | PNP |
| Range | 0-8 m |
| Reaction time | 1 ms |
| Sensing distance | 8 m |
| Storage temperature max | 70 °C |
|---|---|
| Storage temperature min | -25 °C |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Type of light | IR LED |
| Voltage tolerance | ±15 % |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Material of body | Range | Sensing distance | Type of light | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Safety photocell, transmitter, 0-8m
Art:
S5-5-G8-62-SG-ST4
Copied
|
PBT, PMMA
|
0-8 m
|
8 m
|
IR LED
|
|
||
|
Safety photocell, receiver, 0-8m
Art:
S5-5-F8-92-SG-ST4
Copied
|
PBT, PMMA
|
0-8 m
|
8 m
|
IR LED
|
|
||
|
Safety photocell, transmitter, 40m
Art:
SL5-5-G-82-SG-ST4
Copied
|
ABS plastic, PMMA
|
0-40 m
|
40 m
|
Laser
|
|
||
|
Safety photocell, receiver, 40m
Art:
SL5-5-F-92-SG-ST4
Copied
|
ABS plastic, PMMA
|
0-40 m
|
40 m
|
Laser
|
|
Select a variant in the list