Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
| Approvals | CE, cULus, TÜV |
|---|---|
| Cable length max | 70 m |
| Contact current max | 0.5 A |
| DC | 99 % |
| Disconnection | 12 ms |
| Exit time coded light | 19 |
| In compliance with | EMC, LVD, MD |
| IP class | IP65 |
| Material of body | Aluminium |
| MTTFd | 338 year(s) |
| Number of beams | 2 |
| PL | e (EN ISO 13849-1) |
|---|---|
| Protection field | 500 mm |
| Range | 0,5-30 m |
| SIL | 3 (EN IEC 62061) |
| Storage temperature max | 70 °C |
| Storage temperature min | -25 °C |
| T1 (Life time in years) | 20 |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -10 °C |
| Voltage tolerance | ±20 % |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Disconnection | Exit time coded light | Number of beams | Protection field | Range | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Art:
SG4-BSR2-050-OO-W-C
Copied
|
12 ms
|
19
|
2
|
500 mm
|
0,5-30 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BSR3-080-OO-W-C
Copied
|
13 ms
|
22
|
3
|
800 mm
|
0,5-30 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BSR4-090-OO-W-C
Copied
|
14 ms
|
25
|
4
|
900 mm
|
0,5-30 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BSR4-120-OO-W-C
Copied
|
14 ms
|
25
|
4
|
1200 mm
|
0,5-30 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BLR2-050-OO-W-C
Copied
|
12 ms
|
19
|
2
|
500 mm
|
6-60 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BLR3-080-OO-W-C
Copied
|
13 ms
|
22
|
3
|
800 mm
|
6-60 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BLR4-090-OO-W-C
Copied
|
14 ms
|
25
|
4
|
900 mm
|
6-60 m
|
|
||
|
Art:
SG4-BLR4-120-OO-W-C
Copied
|
14 ms
|
25
|
4
|
1200 mm
|
6-60 m
|
|
Select a variant in the list