| Connection | M12 |
|---|---|
| Housing diameter | 36 mm |
| IP class | IP66, IP67, IP69K |
| Mounting | Shoulder |
| Output | CANopen |
| Resolution ST | Max: 14 bit, default: 14 bit |
| Sensor type | Absolute |
| Shaft diameter max | 10 mm |
| Shaft diameter min | 6 mm |
|---|---|
| Supply voltage dc max | 30 V DC |
| Supply voltage dc min | 10 V DC |
| Temperature operational max | 85 °C |
| Temperature operational min | -40 °C |
| Version | Singleturn |