KÜBLER
The Sendix F58 PROFINET IO encoder is ideal for realtime applications. The vertical communication, from control level to industrial production facilities, enables location-independent parameterization, remote diagnosis as well as priority-assisted process data exchange.
| Connection | M12 |
|---|---|
| Housing diameter | 58 mm |
| IP class | IP65 |
| Mounting | Shoulder |
| Output | ProfiNet |
| Resolution MT | 24 bit |
| Resolution ST | Max: 19 bit, default: 13 bit |
| Sensor type | Absolute |
| Shaft diameter max | 10 mm |
|---|---|
| Shaft diameter min | 6 mm |
| Supply voltage dc max | 30 V DC |
| Supply voltage dc min | 10 V DC |
| Temperature operational max | 80 °C |
| Temperature operational min | -40 °C |
| Version | Multiturn |
The Sendix F58 PROFINET IO encoder is ideal for realtime applications. The vertical communication, from control level to industrial production facilities, enables location-independent parameterization, remote diagnosis as well as priority-assisted process data exchange.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Price | ||
|---|---|---|---|
Art:
F5868
Copied
|
|
||
Art:
F5888
Copied
|
|
Select a variant in the list