KÜBLER
Sendix F5868 / F5888 is a series of multivalved optical axes and hole axes with Modbus interface and a resolution of up to 32 bits (16 bit multi-color + 16-bit one-turn).
The sensor also has high enclosure class, shock resistance and a wide temperature range. The F5868 / F5888 is therefore very suitable for applications where extreme environments or temperatures may occur, such as mobile applications.
| Connection | M12 |
|---|---|
| Housing diameter | 58 mm |
| IP class | IP65, IP67 |
| Mounting | Shoulder |
| Output | Modbus |
| Resolution MT | 16 bit |
| Resolution ST | 16 bit |
| Sensor type | Absolute |
| Shaft diameter max | 10 mm |
|---|---|
| Shaft diameter min | 6 mm |
| Supply voltage dc max | 30 V DC |
| Supply voltage dc min | 10 V DC |
| Temperature operational max | 85 °C |
| Temperature operational min | -40 °C |
| Version | Multiturn |
Sendix F5868 / F5888 is a series of multivalved optical axes and hole axes with Modbus interface and a resolution of up to 32 bits (16 bit multi-color + 16-bit one-turn).
The sensor also has high enclosure class, shock resistance and a wide temperature range. The F5868 / F5888 is therefore very suitable for applications where extreme environments or temperatures may occur, such as mobile applications.
Please refer to the image below for ordering information.


|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Mounting | Shaft diameter max | Shaft diameter min | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
Art:
SERIE F5868 MODBUS
Copied
|
Shoulder
|
10 mm
|
6 mm
|
|
||
Art:
SERIE F5888 MODBUS
Copied
|
Hollow shaft
|
15 mm
|
10 mm
|
|
Select a variant in the list