IDEM
IDEM ES-P and ES-SS Standard Duty Emergency Stop Switches have been designed to provide robust emergency stop protection for machines or exposed conveyors and are suitable for use within virtually all industry sectors.
| Annual usage | 8 cycles per hour/24 hours per day/365 days |
|---|---|
| Approvals | UL 508, EN60947-5-1, EN60947-5-5, EN62061, ISO 13850, ISO 13849-1 |
| ATEX approved | No |
| Conduit entry | 1/2"NPT |
| Contact type | EN60947-5-1 double break type Zb Snap Action up to 3NC (positive break) 1NO (auxiliary |
| Contacts | 3NC |
| Housing material | Stainless steel 316 |
| Integrated LED indication | No |
| IP class | IP69K |
| Material contacts | Silver |
| Mechanical reliability B10d | 2.5x10⁶ operations at 100mA load |
| Mounting | 4 x M4 |
|---|---|
| MTTFd | 214 years |
| Number of poles | 3 |
| Operating temperature | -25°C +80°C |
| Operational rating | 240V 3A |
| PFHd | <1.0 x 10⁻⁷ |
| Rated insulation voltage | 500V |
| Short circuit overload protection | Fuse externally 10A(FF) |
| Thermal current (lth) | 10 A |
| Withstand voltage | 2500V |
IDEM ES-P and ES-SS Standard Duty Emergency Stop Switches have been designed to provide robust emergency stop protection for machines or exposed conveyors and are suitable for use within virtually all industry sectors.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Conduit entry | Contacts | Housing material | IP class | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
ES-SS(P) ½NPT '3NC'
Art:
231008
Copied
|
1/2"NPT
|
3NC
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS(P) M20 '3NC'
Art:
231007
Copied
|
M20
|
3NC
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS(P) ½NPT '2NC 1NO'
Art:
231006
Copied
|
1/2"NPT
|
2NC 1NO
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS(P) M20 '2NC 1NO'
Art:
231005
Copied
|
M20
|
2NC 1NO
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS ½NPT '3NC'
Art:
231004
Copied
|
1/2"NPT
|
3NC
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS M20 '3NC'
Art:
231003
Copied
|
M20
|
3NC
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS ½NPT '2NC 1NO'
Art:
231002
Copied
|
1/2"NPT
|
2NC 1NO
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-SS M20 '2NC 1NO'
Art:
231001
Copied
|
M20
|
2NC 1NO
|
Stainless steel 316
|
IP69K
|
|
||
|
ES-P Knockout M20 ½NPT '3NC'
Art:
230002
Copied
|
M20/1/2"NPT
|
3NC
|
Polyester
|
IP67
|
|
||
|
ES-P Knockout M20 ½NPT '2NC 1NO'
Art:
230001
Copied
|
M20/1/2"NPT
|
2NC 1NO
|
Polyester
|
IP67
|
|
Select a variant in the list