| Cable connection | Soldering |
|---|---|
| Cable diameter max | 5 mm |
| Cable diameter min | 3.5 mm |
| Connection | M8 |
| Contact embodiment | Straight female |
| Cross section max | 0.25 mm² |
| Current max | 4 A |
| IP class | IP67 |
| Manufacturer part no. | 1200910007 |
| Material contacts | Gold plated |
|---|---|
| Material of connection | Nylon |
| Number of poles | 4 |
| Shielded | No |
| Temperature operational max | 80 °C |
| Voltage ac max | 60 V |
| Voltage dc max | 75 V |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Contact embodiment | Manufacturer part no. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|
|
M8 attachable connector 4-pole str. female
Art:
N04FA03124
Copied
|
Straight female
|
1200910007
|
|
||
|
M8 attachable connector 4-pole 90º female
Art:
N04FA04124
Copied
|
Angled female
|
1200910009
|
|
Select a variant in the list