| Coding | A |
|---|---|
| Connection | M12 |
| Contact embodiment | Male |
| Current max | 4 A |
| IP class | IP67 |
| Manufacturer part no. | 1200110017 |
| Material of body | Brass |
| Mounting | Front flange |
| Number of poles | 4 |
| Panel mounting | M14 |
|---|---|
| Rated wire cross section | 0.34 mm² |
| Temperature operational max | 80 °C |
| Temperature operational min | -20 °C |
| Wire length | 300 mm |
| Voltage ac max | 250 V |
| Voltage dc max | 250 V |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Connection | Current max | IP class | Manufacturer part no. | Material of body | Mounting | Number of poles | Panel mounting | Temperature operational max | Temperature operational min | Voltage ac max | Voltage dc max | Voltage max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M12 MALE 4POLE RECEPTACLE TO M14
Art:
8R4E36E03C3003
Copied
|
M12
|
4 A
|
IP67
|
1200110017
|
Brass
|
Front flange
|
4
|
M14
|
80 °C
|
-20 °C
|
250 V
|
250 V
|
|
|
||
MMC-5P-MM-REC-M14-0.30M-PVC
Art:
8R5E36E03C3003
Copied
|
M12
|
4 A
|
IP67
|
1200110035
|
Brass
|
Front flange
|
5
|
M14
|
80 °C
|
-20 °C
|
250 V
|
250 V
|
|
|
||
MMC-5P-MM REC-M20-0.3M-PVC
Art:
8R5M26E03C3003
Copied
|
M12
|
4 A
|
IP67
|
1200110257
|
Brass
|
Front flange
|
5
|
M20
|
80 °C
|
-20 °C
|
|
|
250 V
|
|
||
|
Receptacle UM12 M/M 5-pole PG9
Art:
WR5J26E03C300
Copied
|
M12, Ultra-Lock
|
4 A
|
IP67, IP69K
|
1200845109
|
|
Front
|
5
|
PG9
|
90 °C
|
-25 °C
|
|
250 V
|
|
|
||
M12 RECEPTACLE 8P MALE M14 0,3m PVC
Art:
8R8E36E03C3003
Copied
|
M12
|
2 A
|
IP67
|
1200110339
|
Brass
|
Front flange
|
8
|
M14
|
80 °C
|
-20 °C
|
30 V
|
36 V
|
|
|
Select a variant in the list