| 1D Code types | Code 39, Code 93, Code 128, Codabar, Pharmacode, Code 32, GS1-128, MSI, Code 39 Full ASCII, Interleaved 2/5, Standard 2/5, Matrix 2/5 |
|---|---|
| 2D Code Types | Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, QR Code |
| Colour LED | White |
| Dimension (mm) | 200 x 126 x 130 |
| Frame rate max | 32 fps |
| Integrated communication interface | Ethernet TCP/IP, Serial |
| IP class | IP65 |
| Lens type | 16mm C-Mount |
| Material of body | Die cast aluminium |
| Postal Code Types | Aztec Code, KIX Post, Planet Code, Postnet, Swedish Post, Australia Postal, Japan Postal, Royal Mail 4 State Customer, Postnet (+BB), Intelligent Mail |
| Programming options | e-GENIUS multi-language, browser based, on board HTML web server interface |
| Readable code types | 1D / Linear Codes, 2D Codes, Postal Codes, Stacked Codes |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS |
| Stacked Code Types | Micro PDF 417, PDF 417, EAN 8-13 - UPC-A/E (Including Addon 2 and 5), GS1 Databar Family |
| Storage temperature max | 70 °C |
| Storage temperature min | -20 °C |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Temperature operational max | 50 °C |
| Temperature operational min | 0 °C |
| Weight | 2900 g |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Colour LED | Lens type | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|
|
938000007, 16mm, f/6, White LED
Art:
AV500166W
Copied
|
White
|
16mm C-Mount
|
|
||
|
938000005, 25mm, f/7, White LED
Art:
AV500257W
Copied
|
White
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000006, 25mm, f/8, White LED
Art:
AV500258W
Copied
|
White
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000001, 35mm, f/7, White LED
Art:
AV500357W
Copied
|
White
|
35mm C-Mount
|
|
||
|
938000002, 35mm, f/8, White LED
Art:
AV500358W
Copied
|
White
|
35mm C-Mount
|
|
||
|
938000017, 16mm, f/6, Red LED
Art:
AV500166R
Copied
|
Red
|
16mm C-Mount
|
|
||
|
938000015, 25mm, f/7, Red LED
Art:
AV500257R
Copied
|
Red
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000016, 25mm, f/8, Red LED
Art:
AV500258R
Copied
|
Red
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000011, 35mm, f/7, Red LED
Art:
AV500357R
Copied
|
Red
|
35mm C-Mount
|
|
||
|
938000012, 35mm, f/8, Red LED
Art:
AV500358R
Copied
|
Red
|
35mm C-Mount
|
|
||
|
938000105, 25mm, f/7, White LED
Art:
AV900257W
Copied
|
White
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000115, 25mm, f/7, Red LED
Art:
AV900257R
Copied
|
Red
|
25mm C-Mount
|
|
||
|
938000102, 35mm, f/8, White LED
Art:
AV900358W
Copied
|
White
|
35mm C-Mount
|
|
||
|
938000112, 35mm, f/8, Red LED
Art:
AV900358R
Copied
|
Red
|
35mm C-Mount
|
|
Select a variant in the list