DUOmetric
Detecting light curtains or curtain photocells monitor a defined area with invisible, infrared light beams. The light curtain systems consist of a transmitter and receiver. If any beam between transmitter and receiver is interrupted, this is registered by the internal control unit and signaled via the push-pull output. In DUOmetrics' detecting light curtains, the control unit is integrated into the transmitter and receiver profiles. This makes our light curtains compact, slim and powerful.
| Base cycle time | 4 ms |
|---|---|
| Beam spacing max | 100 mm |
| Beam spacing min | 5 mm |
| Controller | Integrated |
| Detection height | 5800 mm |
| Detection method | Parallella / parallella och diagonala strålar |
| IP class | IP20, IP54, IP65 |
| Light type | IR-LED 880 nm |
| Monitoring height min | 35 mm |
| Number of beams | 4 - 160 |
| Outputs | PNP/NPN (push-pull) |
|---|---|
| Per beam cycle time | 1 ms |
| Power consumption | 3,1 W |
| Range Area 1 max | 5 m |
| Range Area 1 min | 1 m |
| Range Area 2 max | 1.3 m |
| Range Area 2 min | 0.3 m |
| Supply voltage | 24 VDC (18 - 30 VDC) / 10% ripple |
| Temperature range | -30 till +50°C |
Detecting light curtains or curtain photocells monitor a defined area with invisible, infrared light beams. The light curtain systems consist of a transmitter and receiver. If any beam between transmitter and receiver is interrupted, this is registered by the internal control unit and signaled via the push-pull output. In DUOmetrics' detecting light curtains, the control unit is integrated into the transmitter and receiver profiles. This makes our light curtains compact, slim and powerful.