Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
General Data |
|
|---|---|
| Connection | 1/8 BSP |
| Flow factor / flow coefficient | 0,05 |
| IP class | IP65 |
Material Data |
|
| Material body | Brass |
| Material seat | Brass |
Temperature Data |
|
| Temperature of media from | 0 °C |
| Temperature of media to | 50 °C |
Additional Data |
|
|---|---|
| Pressure max | 35 bar |
| Viscosity max | 50 cSt |
| Weight | 0.2 kg |
| Power consumption | 6.3 W |
| Throughput | 1.2 mm |
| Sensitivity | <1% |
| Voltage dc | 24 V |
| Temperature operational min | 0 °C |
| Temperature operational max | 40 °C |
| Material coil | Epoxy |
| Differential air pressure max | 8 bar |
| Differential pressure min | 0 bar |
| Differential oil pressure max | 5 bar |
| Differential pressure vacuum max | 1 bar |
| Differential water pressure max | 5 bar |
| Flow max | 0.7 l/min |
| Function 1 | 2/2 |
| Function 2 | Normally Closed |
| Material plunger | Stainless steel |
| Material glide ring | PTFE |
| Material seat seal | FPM |
| Material spring | Stainless steel |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Flow factor / flow coefficient | Material body | Material seat | Throughput | Differential air pressure max | Differential oil pressure max | Differential water pressure max | Flow max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A201VS3
Copied
|
0,05
|
Brass
|
Brass
|
1.2 mm
|
8 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
0.7 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A202VS3
Copied
|
0,07
|
Brass
|
Brass
|
1.6 mm
|
8 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
1.1 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A203VS3
Copied
|
0,13
|
Brass
|
Brass
|
2.4 mm
|
4 bar
|
3 bar
|
3 bar
|
2.2 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A204VS3
Copied
|
0,18
|
Brass
|
Brass
|
3.2 mm
|
2.5 bar
|
2.5 bar
|
2.5 bar
|
2.9 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A205VS3
Copied
|
0,05
|
Stainless steel 303
|
Brass
|
1.2 mm
|
8 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
0.7 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A206VS3
Copied
|
0,07
|
Stainless steel 303
|
Stainless steel
|
1.6 mm
|
8 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
1.1 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A207VS3
Copied
|
0,13
|
Stainless steel 303
|
Stainless steel
|
2.4 mm
|
4 bar
|
3 bar
|
3 bar
|
2.2 l/min
|
|
||
|
Proportional valve 2/2 NC 1/8" 24VDC
Art:
SCG202A208VS3
Copied
|
0,18
|
Stainless steel 303
|
Stainless steel
|
3.2 mm
|
2.5 bar
|
2.5 bar
|
2.5 bar
|
2.9 l/min
|
|
Select a variant in the list