| Cable connection | Screw |
|---|---|
| Cable diameter max | 6.6 mm |
| Cable diameter min | 3.3 mm |
| Coding | A |
| Connection | M12 |
| Contact embodiment | Straight female |
| Cross section max | 0.75 mm² |
| Current max | 4 A |
| IP class | IP67 |
| LED indicator | No |
| Manufacturer part no. | 1200710035 |
|---|---|
| Material contacts | Silver-plated copper |
| Material of body | Plastic |
| Number of poles | 4 |
| Shielded | No |
| Temperature operational max | 90 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage ac max | 250 V |
| Voltage dc max | 300 V |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Cable diameter max | Cable diameter min | Contact embodiment | Manufacturer part no. | Number of poles | Voltage ac max | Voltage dc max | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MMC-4P-FE-ST-FIELD ATT-PG7
Art:
8A4000315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Straight female
|
1200710035
|
4
|
250 V
|
300 V
|
|
||
MICRO CHANGE WIREABLE FEM STRT
Art:
8A4000325
Copied
|
8.1 mm
|
4.1 mm
|
Straight female
|
1200710036
|
4
|
250 V
|
300 V
|
|
||
|
MMC-4P-FE-90-FIELD ATT-PG7
Art:
8A4001315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Angled female
|
1200710037
|
4
|
250 V
|
300 V
|
|
||
Field attachable M12-F-ST-5p-PG7
Art:
8A5000315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Straight female
|
1200710041
|
5
|
30 V
|
36 V
|
|
||
MMC-5P-FE-ST-FIELD ATT-PG9
Art:
8A5000325
Copied
|
8.1 mm
|
4.1 mm
|
Straight female
|
1200710043
|
5
|
30 V
|
36 V
|
|
||
|
MMC-5P-FE-90-FIELD ATT-PG7
Art:
8A5001315
Copied
|
6.6 mm
|
3.3 mm
|
Angled female
|
1200710044
|
5
|
30 V
|
36 V
|
|
||
|
Field attachable M12-F-90-5p-PG9
Art:
8A5001325
Copied
|
8.1 mm
|
4.1 mm
|
Angled female
|
1200710070
|
5
|
30 V
|
36 V
|
|
Select a variant in the list