| Distance max | 1500 mm |
|---|---|
| Distance min | 150 mm |
| Electrical connection | M12 5-pole connector |
| Housing | Ø30 |
| IP class | IP68, IP69K |
| Material of body | Stainless steel |
| Output | 4-20mA |
|---|---|
| Supply voltage dc max | 28.8 V DC |
| Supply voltage dc min | 19.2 V DC |
| Temperature operational max | 70 °C |
| Temperature operational min | -15 °C |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Housing | Operating frequency | Output | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ultrasonic sensor, Ø30, 1,5m, stainless steel, 4-20mA, connector
Art:
P53-150-D30-ICM
Copied
|
Ø30
|
|
4-20mA
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, Ø30, 1,5m, stainless steel, PNP, NC, connector
Art:
P53-150-D30-PNCCM
Copied
|
Ø30
|
7 Hz
|
PNP NC
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, Ø30, 1,5m, stainless steel, PNP, NO, connector
Art:
P53-150-D30-PNOCM
Copied
|
Ø30
|
7 Hz
|
PNP NO
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, Ø30, 1,5m, stainless steel, 0-10V, connector
Art:
P53-150-D30-UCM
Copied
|
Ø30
|
|
0-10V
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, M30, 1,5m, stainless steel, 4-20mA, connector
Art:
P53-150-M30-ICM
Copied
|
M30
|
|
4-20mA
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, M30, 1,5m, stainless steel, PNP, NC, connector
Art:
P53-150-M30-PNCCM
Copied
|
M30
|
7 Hz
|
PNP NC
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, M30, 1,5m, stainless steel, PNP, NO, connector
Art:
P53-150-M30-PNOCM
Copied
|
M30
|
7 Hz
|
PNP NO
|
|
||
|
Ultrasonic sensor, M30, 1,5m, stainless steel, 0-10V, connector
Art:
P53-150-M30-UCM
Copied
|
M30
|
|
0-10V
|
|
Select a variant in the list