TAKEX
The NE2 series has been produced to permit as may different applications as possible to be used during automation. Having the same housing size for the various models in the series makes it easy to find the right solution without having to change attachments on the machine. You can choose from a rotatable M12 contact or embedded cable. Two separate outputs in the same photoelectric sensor – one with PNP and one with NPN. Several accessories such as brackets, protective casings and shielding masks facilitate installation.
| Approvals | CE |
|---|---|
| Distance min | 0 mm |
| Electrical connection | Embedded 2m cable |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP67 |
| Light type | Red LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Output | PNP |
| Output current max | 0.1 A |
| Photocell technology | Transmitter / receiver |
|---|---|
| Power consumption max | 0.022 A |
| Reaction time | 0.5 ms |
| Sensing distance | 30000 mm |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage dc max | 24 V |
| Voltage dc min | 12 V |
The NE2 series has been produced to permit as may different applications as possible to be used during automation. Having the same housing size for the various models in the series makes it easy to find the right solution without having to change attachments on the machine. You can choose from a rotatable M12 contact or embedded cable. Two separate outputs in the same photoelectric sensor – one with PNP and one with NPN. Several accessories such as brackets, protective casings and shielding masks facilitate installation.
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance max | Distance min | Electrical connection | Light type | Output | Photocell technology | Power consumption max | Sensing distance | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Photosensor through beam 30m cable
Art:
NE2T30R
Copied
|
|
0 mm
|
Embedded 2m cable
|
Red LED
|
PNP
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
30000 mm
|
|
||
|
Photosensor through beam 30m M12-con
Art:
NE2T30R-J
Copied
|
|
0 mm
|
M12 4-pin connector
|
Red LED
|
NPN, PNP
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
30000 mm
|
|
||
|
NE2 SERIES T/BEAM 50m
Art:
NE2T50
Copied
|
|
0 mm
|
Embedded 2m cable
|
IR LED
|
PNP
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
50000 mm
|
|
||
|
Photosensor through beam 50m M12-con
Art:
NE2T50-J
Copied
|
|
0 mm
|
M12 4-pin connector
|
IR LED
|
PNP
|
Transmitter / receiver
|
0.022 A
|
50000 mm
|
|
||
|
NE2 SERIES RETRO/REFLEC 10m
Art:
NE2M10R
Copied
|
|
30 mm
|
Embedded 2m cable
|
Red LED
|
PNP
|
Polorised retro reflective
|
0.024 A
|
10000 mm
|
|
||
|
NE2 SERIES RETRO/REFLEC 10m
Art:
NE2M10R-J
Copied
|
|
30 mm
|
M12 4-pin connector
|
Red LED
|
PNP
|
Polorised retro reflective
|
0.024 A
|
10000 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR DIFFUSE 1M CABLE
Art:
NE2R10
Copied
|
|
|
Embedded 2m cable
|
IR LED
|
PNP
|
Diffuse proximity
|
0.02 A
|
1000 mm
|
|
||
|
NE2 SERIES DIFFUSE 1m
Art:
NE2R10-J
Copied
|
|
|
M12 4-pin connector
|
IR LED
|
PNP
|
Diffuse proximity
|
0.02 A
|
1000 mm
|
|
||
|
PHOTOSENSOR DIFFUSE 700MM CABLE
Art:
NE2D70
Copied
|
700 mm
|
70 mm
|
Embedded 2m cable
|
IR LED
|
NPN, PNP
|
Background suppression
|
0.04 A
|
|
|
||
|
NE2 SERIES B/SUPPRESSION 700mm
Art:
NE2D70-J
Copied
|
700 mm
|
70 mm
|
M12 4-pin connector
|
IR LED
|
NPN, PNP
|
Background suppression
|
0.04 A
|
|
|
||
|
NE2 SERIES B/SUPPRESSION 500mm
Art:
NE2D50R
Copied
|
500 mm
|
70 mm
|
Embedded 2m cable
|
Red LED
|
PNP
|
Background suppression
|
0.038 A
|
|
|
||
|
Photosensor diffuse 500mm M12-con
Art:
NE2D50R-J
Copied
|
500 mm
|
70 mm
|
M12 4-pin connector
|
Red LED
|
PNP
|
Background suppression
|
0.038 A
|
|
|
Select a variant in the list