Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
TAKEX
The UX series of photoelectric sensors come with a built-in amplifier. In terms of size, they are similar to fibre but no separate amplifiers are required. The stainless steel housings and polysulphone lenses are chemical-resistant and so these photoelectric sensors are ideal for use anywhere where cleanliness is required, such as when working with food or medicines, where the photoelectric sensors will come into contact with detergents.
| Approvals | CE |
|---|---|
| Distance min | 0 mm |
| Electrical connection | Embedded 2m cable |
| Function | dark on |
| IP class | IP67 |
| Lens material | Polysulfone |
| Light type | Red LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Material of body | Stainless steel |
| Output | PNP |
| Output current max | 0.08 A |
|---|---|
| Photocell technology | Transmitter / receiver |
| Power consumption max | 0.015 A |
| Reaction time | 0.5 ms |
| Sensing distance | 1000 mm |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage dc max | 24 V |
| Voltage dc min | 12 V |
The UX series of photoelectric sensors come with a built-in amplifier. In terms of size, they are similar to fibre but no separate amplifiers are required. The stainless steel housings and polysulphone lenses are chemical-resistant and so these photoelectric sensors are ideal for use anywhere where cleanliness is required, such as when working with food or medicines, where the photoelectric sensors will come into contact with detergents.
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance min | Function | Light type | Photocell technology | Sensing distance | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Photosensor M5 through beam 1m cable
Art:
UXT100D-PNP
Copied
|
0 mm
|
dark on
|
Red LED
|
Transmitter / receiver
|
1000 mm
|
|
||
|
Photosensor M5 through beam 1m cable
Art:
UXT50DS-PNP
Copied
|
0 mm
|
dark on
|
Red LED
|
Transmitter / receiver
|
500 mm
|
|
||
|
Photosensor M6 diffuse 3-50mm cable
Art:
UXR5V-PNP
Copied
|
3 mm
|
light on
|
IR LED
|
Diffuse proximity
|
50 mm
|
|
Select a variant in the list