Important notice - You will not have the ability to place orders order, see prices or stock information from 12pm Friday 15th May until 18th May 2026. Whilst we perform essential maintenance, we apologise for any inconvenience.
| Approvals | CE |
|---|---|
| Distance max | 10000 mm |
| Distance min | 0 mm |
| Electrical connection | Terminal |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP66 |
| Light type | Red LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Output | Relay |
|---|---|
| Photocell technology | Transmitter / receiver |
| Reaction time | 5 ms |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage ac/dc max | 240 V |
| Voltage ac/dc min | 24 V |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance max | Distance min | Lens material | Light type | Material of body | Photocell technology | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PHOTOSENSOR J SERIES T/BEAM RE
Art:
JT10R
Copied
|
10000 mm
|
0 mm
|
|
Red LED
|
|
Transmitter / receiver
|
|
||
Photosensor through beam 10m time relay
Art:
JT10RF
Copied
|
10000 mm
|
0 mm
|
|
Red LED
|
Polyacrylate
|
Transmitter / receiver
|
|
||
PHOTOSENSOR J SERIES RETRO REL
Art:
JRM3R
Copied
|
3000 mm
|
30 mm
|
|
Red LED
|
Polyacrylate
|
Polorised retro reflective
|
|
||
PHOTOSENSOR J SERIES RETRO+TIM
Art:
JRM3RF
Copied
|
3000 mm
|
30 mm
|
Polyacrylate
|
Red LED
|
|
Polorised retro reflective
|
|
||
PHOTOSENSOR J SERIES DIFFUSE R
Art:
JR07
Copied
|
500 mm
|
|
|
IR LED
|
|
Diffuse proximity
|
|
||
PHOTOSENSOR JSERIES DIFF+TIMER
Art:
JR07F
Copied
|
500 mm
|
|
Polyacrylate
|
IR LED
|
|
Diffuse proximity
|
|
Select a variant in the list