DATASENSING
Â
The S85 series is Datalogic’s innovative line of LASER distance sensors based on Time of Flight technology. It can perform high-precision and long distance measurement without the use of a prismatic reflector, as well as background and foreground suppression functions.
Â
The Class 2 highly-focused laser and the innovative integrated software make the S85 series ideal for applications that require extremely precise measurement, offering 7mm of accuracy for distances up to 20m, with 1mm of resolution and 1mm of repeatability.
Â
The basic model (S85-MH-5-Y03-...) measures distances up to 10m and can be simply set through user-friendly push-buttons. The basic model features an M12 5-pole standard connector with analogue and digital outputs that provide distance and the object detection.
Â
The advanced model (S85-MH-5-Y13-...) measures distances up to 20m and is easily programmable through a keyboard and display. In addition to the analogue and digital outputs, the S85 advanced model is equipped with an RS485 serial interface.
This series is designed in a sturdy metal housing, and can be easily mounted on industrial vehicles and machinery with its dedicated mounting bracket.
Â
FEATURES & BENEFITS
Â
• Time of Flight technology
• Class 2, visible red LASER for an easy alignment with the target
• Distance measurement ranging from 10m or 20m in the advanced model
• 1mm resolution, 7mm accuracy, 1mm repeatability
• 4-20 mA or 0-10 V scalable analogue output and 2 digital outputs
• RS485 serial interface in the advanced model
• Standard M12 connector
• IP67 industrial metal housing
Â
APPLICATIONS
Â
• Automated warehousing
• Processing and Packaging machinery
• Industrial vehicles
• Automotive
Â
Â
| Approvals | CE, UL |
|---|---|
| Dimension (mm) | 60 x 72 x 37 |
| Distance max | 20000 mm |
| Distance min | 200 mm |
| Electrical connection | M12 8-pin connector |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP67 |
| LED indicator | Yes |
| Lens material | PMMA |
| Light type | Red laser |
| Material of body | Zinc Alloy |
| Output | NPN, PNP, Push/Pull |
|---|---|
| Output current max | 0.1 A |
| Photocell technology | Distance measuring laser |
| Reaction time | 15 ms |
| Storage temperature max | 70 °C |
| Storage temperature min | -25 °C |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Temperature operational max | 50 °C |
| Temperature operational min | -15 °C |
| Weight | 250 g |
Â
The S85 series is Datalogic’s innovative line of LASER distance sensors based on Time of Flight technology. It can perform high-precision and long distance measurement without the use of a prismatic reflector, as well as background and foreground suppression functions.
Â
The Class 2 highly-focused laser and the innovative integrated software make the S85 series ideal for applications that require extremely precise measurement, offering 7mm of accuracy for distances up to 20m, with 1mm of resolution and 1mm of repeatability.
Â
The basic model (S85-MH-5-Y03-...) measures distances up to 10m and can be simply set through user-friendly push-buttons. The basic model features an M12 5-pole standard connector with analogue and digital outputs that provide distance and the object detection.
Â
The advanced model (S85-MH-5-Y13-...) measures distances up to 20m and is easily programmable through a keyboard and display. In addition to the analogue and digital outputs, the S85 advanced model is equipped with an RS485 serial interface.
This series is designed in a sturdy metal housing, and can be easily mounted on industrial vehicles and machinery with its dedicated mounting bracket.
Â
FEATURES & BENEFITS
Â
• Time of Flight technology
• Class 2, visible red LASER for an easy alignment with the target
• Distance measurement ranging from 10m or 20m in the advanced model
• 1mm resolution, 7mm accuracy, 1mm repeatability
• 4-20 mA or 0-10 V scalable analogue output and 2 digital outputs
• RS485 serial interface in the advanced model
• Standard M12 connector
• IP67 industrial metal housing
Â
APPLICATIONS
Â
• Automated warehousing
• Processing and Packaging machinery
• Industrial vehicles
• Automotive
Â
Â
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance max | Electrical connection | Output | Reaction time | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
951511040 Distance Sensor 20m RS485 with Display
Art:
S85-MH-5-Y13-OOY
Copied
|
20000 mm
|
M12 8-pin connector
|
NPN, PNP, Push/Pull
|
15 ms
|
|
||
|
951511010 Distance Sensor 10m 0-10V Analogue No Display
Art:
S85-MH-5-Y03-OOV
Copied
|
10000 mm
|
M12 5-pole connector
|
0-10V, NPN, PNP, Push/Pull
|
30 ms
|
|
||
|
951511020 Distance Sensor 20m Analogue/RS485 with Display
Art:
S85-MH-5-Y13-OOIVY
Copied
|
20000 mm
|
M12 8-pin connector
|
0-10V, 4-20 mA, NPN, PNP, Push/Pull
|
15 ms
|
|
||
|
951511030 Distance Sensor 10m 4-20mA Analogue No Display
Art:
S85-MH-5-Y03-OOI
Copied
|
10000 mm
|
M12 5-pole connector
|
4-20 mA, NPN, PNP, Push/Pull
|
30 ms
|
|
Select a variant in the list