| Approvals | CE |
|---|---|
| Distance max | 1000 mm |
| Distance min | 200 mm |
| Electrical connection | Terminal |
| Function | Dark on / Light on |
| IP class | IP66 |
| Light type | IR LED |
| Light/dark switching | Yes |
| Material of body | Polycarbonate |
| Output | Relay |
|---|---|
| Photocell technology | Background suppression |
| Reaction time | 20 ms |
| Temperature operational max | 55 °C |
| Temperature operational min | -25 °C |
| Voltage ac/dc max | 240 V |
| Voltage ac/dc min | 24 V |
We are pleased to announce that OEM Automatic Ltd has acquired Motion29 Ltd. Bringing together the expertise, products, and services of both organisations under both the OEM and Motion29 brands, strengthening our overall offering.
Discover how fault masking is compromising the safety of your workplace and find out how OEM Automatic can help you to prevent it completely. Creating a safe and secure work environment.
Learn more about Inxpect radar systems. The worlds first SIL 2/PL d certified, radar-based safety system for use around hazardous machinery.
Whether you're working with opaque materials or transparent items like glass or plastic, these sensors deliver reliable performance across a wide range of applications.
OEM Automatics Safety Experts guide you through the process of setting up your light curtains & barriers, to protect your people and equipment.
Ultra fast-acting fuse links engineered specifically to shield delicate semiconductor devices.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Parts | Distance max | Output | Output current max | Reaction time | Voltage ac/dc max | Voltage ac/dc min | Voltage dc max | Voltage dc min | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
PHOTOSENSOR .2-1M RANGE RELAY
Art:
DLS100P
Copied
|
1000 mm
|
Relay
|
|
20 ms
|
240 V
|
24 V
|
|
|
|
||
|
PHOTOSENSOR .2-1M RANGEPNP/NPN
Art:
DLS100TC
Copied
|
1000 mm
|
NPN, PNP
|
0.1 A
|
5 ms
|
|
|
24 V
|
12 V
|
|
||
|
PHOTOSENSOR .2-2M RANGE RELAY
Art:
DLS200P
Copied
|
2000 mm
|
Relay
|
|
20 ms
|
240 V
|
24 V
|
|
|
|
||
|
PHOTOSENSOR .2-2M RANGENPN/PNP
Art:
DLS200TC
Copied
|
2000 mm
|
NPN, PNP
|
0.1 A
|
5 ms
|
|
|
24 V
|
12 V
|
|
Select a variant in the list